Prof. Dr. Özgür Barış Akan 1 Eylül 2021 tarihi itibarı ile Koç Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak atanmıştır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini sırasıyla Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Prof. Akan, doktora derecesini 2004 yılında Georgia Teknoloji Enstitüsü Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Genişbant ve Kablosuz Ağ Laboratuarı’ndan almıştır. 2004-2010 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 2010 yılında Koç Üniversitesi’ne katılan Prof. Akan, 2017 yılında Cambridge Üniversitesi’nde ‘tenured’ Full Profesör olarak atanmıştır. Koç Üniversitesi ile olan bağlantısını kısmî zamanlı olarak devam ettiren Prof. Akar, Eylül 2019’da Mühendislik Fakültesi Dekanı olmuştur. Dekanlık pozisyonuna ek olarak aynı tarihten itibaren 2013-2015 yılları sırasında Direktör Yardımcısı ve 2015-2016 yıllarında Direktör olarak çalıştığı Fen ve Mühendislik Enstitüsü’nde Direktör olarak da görev yapmıştır.

Prof. Akan şimdiye kadar 14,000’den fazla atıf almış olan 250’den fazla bilimsel yayının yazarıdır (h-index=58) ve 13 Doktora ve 22 MS öğrencisi mezun etmiştir. Hali hazırda ise 9 Doktora ve 2 MS öğrencisinin çalışmalarını yürütmektedir. Prof. Akan aynı zamanda Koç Üniversite’sine ve Türkiye’ye gelen ERC ‘Consolidator’ seviyesindeki ilk projenin de sahibidir ve şimdiye kadar toplamda altı milyon Euro’dan fazla proje desteği almıştır. Birçok ödülün yanı sıra Prof. Akan, 2020 Yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü’nün de sahibidir. Kendisi ayrıca Türkiye’de ve yakın bölgesinde ilk ve tek bu seviyede dış destekli kürsü olan ‘AXA Chair’ kürsüsü sahibidir ve bu kürsü vesilesi ile Koç Üniversite’sine 1 Milyon Euro hibe proje desteği getirmiştir.